Bindowanie jako sposób oprawiania prac
Bindowanie jest procesem polegającym na spięciu i nałożeniu okładek na dokumenty, które początkowo znajdowały się w rozsypce. Może odbywać się z wykorzystaniem różnych metod, wiodące drukarnie mogą więc zaproponować swoim klientom między innymi: klasyczne bindowanie, termobindowanie, korzystanie z listy wsuwanej i listy zaciskowej czy też bindowanie kanałowe twarde.
Realizacja nawet tych mniej typowych z metod jest możliwa przede wszystkim dlatego, że dziś zastosowanie znajduje nie tylko nowoczesny sprzęt, ale również pełna paleta opraw wykończeniowych. Pozwala to nie tylko na trwałe zabezpieczenie dokumentów, ale i na zwiększenie ich estetyki.
Bindowanie plastikowe
Bindowanie plastikowe umożliwia złączenie luźnych kartek w całość dzięki zastosowaniu plastikowych grzbietów. Zwykle możliwe jest zastosowanie go nawet w przypadku dokumentów posiadających nawet 420 kartek. Najpopularniejszym jest w takim przypadku format A4, choć zastosowanie znajduje także format A5, a nawet A3. Oprawa w tym ostatnim przypadku jest możliwa po krótszym boku. Może dotyczyć przy tym zarówno zeszytów i książek, jak i różnego rodzaju prezentacji, materiałów szkoleniowych i konferencyjnych oraz dokumentów o charakterze technicznym. Obejmuje plastikowy brzeg, przezroczystą folię i błyszczący karton.
Bindowanie spiralne
Gdy mamy do czynienia z bindowaniem spiralnym, w wycięte wcześniej otwory wprowadzana jest sprężyna. Dzięki temu istnieje możliwość obracania zbindowanego materiału o 360 stopni. Metoda ta znajduje zastosowanie nawet w przypadku dokumentów liczących sobie pięćset kartek i dziś jest uważana za najpopularniejsze z dostępnych rozwiązań. Jej atutem jest prostota i wygląd, który jest w stanie zachwycić nawet te osoby, które są znane z dużych oczekiwań wobec przygotowywanych materiałów. Znajduje zastosowanie w odniesieniu do zeszytów, książek, prezentacji, dokumentów technicznych oraz materiałów konferencyjnych i szkoleniowych.
Bindowanie listwą nasuwaną
Bindowanie z wykorzystaniem listwy nasuwanej jest techniką nie tylko wyjątkowo prostą, ale i bardzo szybką. Zakłada wykorzystanie przedniej okładki przezroczystej i kartonu z tyłu dokumentu. Całość zostaje oprawiona grzbietem wsuwanym, co sprawia, że w każdym momencie można zdecydować się na wymianę kartek.
Termobindowanie
Mówiąc o bindowaniu warto wspomnieć także o kartonowej oprawie miękkiej charakteryzującej się przezroczystą, bezbarwną folia PVC oraz białym, błyszczącym tyłem i grzbietem wykonanym z kartonu. Taka okładka odznacza się między innymi tym, że nie posiada elementów metalowych. Najczęściej metoda ta znajduje zastosowanie przy oprawie prac magisterskich i licencjackich, może być jednak wykorzystywana także w odniesieniu do innych dokumentów pod warunkiem, że ich objętość nie przekracza 200 kartek w formacie A4. Ten rodzaj bindowania jest wykonywany od ręki i charakteryzuje się krótkim czasem oczekiwania, który zazwyczaj nie przekracza dziesięciu minut. To idealna opcja dla spóźnialskich, którzy za późno zainteresowali się oprawą prac.