single

Fakty związane z transmisją Covid-19 przez powierzchnię papieru/kartonu

Świat zmienił się bardzo szybko w ciągu ostatnich kilku miesięcy. Niemal każdy aspekt życia codziennego uległ całkowitej zmianie, od biznesu i polityki po kulturę i społeczeństwo, i minie trochę czasu, zanim wszystko wróci do normy.

W czasie, gdy intensywnie skupiamy się na rozprzestrzenianiu się Covid-19 i sposobach, w jaki można ograniczyć to rozprzestrzenianie się, wiele uwagi poświęca się różnym powierzchniom i sposobom, w jaki te powierzchnie mogą zatrzymać i potencjalnie rozprzestrzenić wirusa. Ponieważ papier i kartka są bardzo fizycznymi nośnikami, znalazły się w centrum uwagi, z obawą, że ludzie mogą złapać koronaawirusa po prostu dotykając. Zbadaliśmy więc fakty związane z transmisją Covid-19 przez powierzchnie papierowe i kartonowe.

Fakty

Badania i wytyczne wiodących światowych organizacji zdrowotnych, w tym Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), The Journal of Hospital Infection oraz National Institute of Allergy and Infectious Diseases, sugerują, że ryzyko związane z przenoszeniem Covid-19 z powierzchni jest stosunkowo niskie. Według Światowej Organizacji Zdrowia, "Prawdopodobieństwo zakażenia towarów handlowych przez osobę zakażoną jest niskie, a ryzyko złapania wirusa powodującego zakażenie COVID-19 z opakowania, które zostało przeniesione, przewiezione i narażone na różne warunki i umiarkowane jest również niskie".

Najbardziej referencyjne badania naukowe na temat powierzchniowego wskaźnika infekcji pochodzą z Narodowych Instytutów Zdrowia (NIH), Centrów Kontroli Chorób (CDC), UCLA i Uniwersytetu Princeton, które badały jak stabilny był koronaawirus na różnych powierzchniach. Stwierdzono, że w przypadku plastiku, stali nierdzewnej i tektury, wirus najdłużej utrzymuje się na plastiku (do 72 godzin), a najkrócej na tekturze (do 24 godzin). Czas ten jest najkrótszy, gdy powierzchnia jest wystawiona na działanie powietrza, przy czym wirus staje się coraz słabszy, im bardziej jest narażony. Proces drukowania zmniejsza również siłę działania każdego wirusa.

"Gazety są dość sterylne ze względu na sposób, w jaki są drukowane i proces, przez który przeszły", powiedział George Lomonossoff, wirusolog z Centrum Johna Innesa w Wielkiej Brytanii. "Tradycyjnie, ludzie jedli z nich ryby i chipsy z tego właśnie powodu. Więc cały tusz i nadruk czyni je w rzeczywistości dość sterylne. Szanse na zakażenie są nieskończone."

Wychodząc naprzeciw obawom

Poza warunkami produkcji papieru oraz procesami drukowania i dystrybucji, które znacznie zmniejszają ilość żywych cząsteczek potrzebnych do zainfekowania kogoś, sam materiał nie jest dobrym miejscem na istnienie wirusa. Badacze stwierdzili, że koronaawirus najdłużej utrzymuje się na gładkich, nieporowatych powierzchniach, takich jak plastik. Ponieważ papier i karton są porowate, przez najkrótszy okres czasu mają najmniejszą siłę działania.

Niewątpliwie w nadchodzących miesiącach i latach będzie więcej badań nad związkiem pomiędzy Covid-19 a powierzchniami. Zrozumienie tej pandemii jest niezbędne, jeśli chcemy uniknąć powtórzenia się jej niszczycielskich skutków. Ale również ważne jest, aby zająć się obawami związanymi z jej rozprzestrzenianiem się i będziemy ciężko pracować, aby na bieżąco informować Państwa o najnowszych badaniach na papierze i karcie.

Mogą istnieć nowe i innowacyjne sposoby, w jakie przemysł poligraficzny może odegrać swoją rolę w walce z rozprzestrzenianiem się infekcji poprzez stosowanie papieru antybakteryjnego, zwłaszcza w obszarach, w których higiena jest niezbędna, takich jak opieka zdrowotna.