Oprawa pracy dyplomowej - najważniejsze zalecenia
Gdy oprawiamy pracę dyplomową przeważnie mamy świadomość tego, że właśnie kończy się wesoły, choć niejednokrotnie wyczerpujący czas studiowania. Wiemy również, że przed nami praca zawodowa ze wszystkimi jej blaskami i cieniami. Obrona pracy kończy symbolicznie pewien etap naszego życia. Zanim jednak do niej dojdzie, najpierw musimy zmierzyć się z trudnym zadaniem, jakim jest napisanie pracy, potem zaś – przystąpić do jej oprawienia. Co nie mniej istotne, każde podejmowane przez nas działanie musi być zgodne z określonymi wytycznymi, które każda uczelnia wyższa definiuje nieco inaczej.
Twarda oprawa pracy dyplomowej
Gdybyśmy mieli wskazać na tę metodę oprawiania pracy dyplomowej, która cieszy się największą popularnością, z pewnością byłaby to oprawa twarda. Znajduje ona zresztą zastosowanie także w odniesieniu do wielu innych ważnych umów oraz aktów prawnych, stanowi bowiem znakomite zabezpieczenie tego, co jest ich zawartością. Twarda oprawa może być wykonana w wielu kolorach i rozmiarach, kluczowe znaczenie ma przy tym objętość pracy i gramatura zastosowanego w niej papieru.
Miękka oprawa pracy dyplomowej
Oprawa miękka także ma szerokie grono zwolenników, choć zwykle odwołujemy się do niej podczas raportów, audytów oraz prac zaliczeniowych. Najczęściej mamy do czynienia z miękką oprawą zaciskową, która jednak posiada twardy grzbiet spinający kartki. Typowa dla tego rozwiązania jest też miękka, przezroczysta przednia okładka.
Oprawa pracy dyplomowej – czas trwania
Nietrudno się domyślić, że uzyskanie odpowiedzi na pytanie o to, jak wiele czasu może nam zająć oprawa pracy dyplomowej, nie jest prostym zadaniem. Najczęściej czas ten uzależniony jest od tego, na jaki rodzaj oprawy jesteśmy zdecydowani. Najczęściej jednak usługa ta jest realizowana na miejscu, i jeśli mamy do czynienia z klasyczną oprawą miękką, oczekiwanie nie powinno zająć nam więcej niż kilkunastu minut.
Cena usługi
Także cena omawianej tu usługi nie zawsze może być taka sama. Kluczowe znaczenie ma wypełnienie stron kolorem, wycena jest więc dokonywana dopiero po otrzymaniu odpowiedniego dokumentu.
Przygotowanie do wydruku
Jeszcze zanim zdecydujemy się, który rodzaj oprawy pracy dyplomowej wybrać, powinniśmy zapoznać się z konkretnymi wymogami dotyczącymi oprawiania oraz samej pracy typowymi na naszej uczelni. Okazuje się, że zmiany mogą nie mieć wcale charakteru kosmetycznego, co jest widoczne zwłaszcza na przykładzie wydruku. W pierwszej kolejności musimy sprawdzić, czy istnieje możliwość zastosowania wydruku jedno-, czy też dwustronnego. Konieczne jest tez sprawdzenie, czy mamy do czynienia z oprawą miękką, czy też twardą.
Uczelnia często sugeruje też, która edycja tekstu jest w mniejszym, a która w większym stopniu możliwa do zaakceptowania. Ma to znaczenie zwłaszcza wówczas, gdy przedmiotem analizy jest czcionka oraz marginesu. Wymogi uczelni sprawiają też, że mamy do czynienia z wieloma rodzajami opraw. Tu najpopularniejsze wydaje się bindowanie będące przedstawicielem opraw typu miękkiego.