single

Kiedy należy używać druku 5 kolorów o rozszerzonej gamie i jak określić jego wartość?

Krytyczne zadania drukowania w kolorze. Znasz je dobrze i z pewnością otrzymałeś już ich sporo. Są one dostępne we wszystkich kształtach i rozmiarach - od logo marki i kolorów korporacyjnych po zadania wymagające precyzyjnego dopasowania kolorów między stronami i seriami. Historia pokazuje jednak, że dopasowanie prawdziwych kolorów spotowych nie zawsze było łatwe i przystępne.

Radzenie sobie z wyzwaniami kolorystycznymi w całej branży

Projektanci, nabywcy usług poligraficznych i drukarnie w przeszłości mieli do wyboru kilka podstawowych opcji:

  Znaleźć drukarnię offsetową, która może przeznaczyć wieżę lub dwie na niezbędne kolory spotowe. Jeśli zlecenie obejmuje również pełnokolorowe zdjęcia, konieczna może być pięcio- lub sześciokolorowa maszyna drukarska. Ta droga oczywiście nie jest idealna dla małych ilości i ograniczonych budżetów.
  Wybierz czterokolorowy proces drukowania, zdolny do reprodukcji około tylko 55% biblioteki Pantone, i żyć z wynikami.

Oba opisane powyżej scenariusze mają swoje wady. Wybierz albo dokładność kosztem większych kosztów... albo wybierz niższą dokładność, ale z zaletami personalizacji i elastyczności na żądanie. Na szczęście, bariery uniemożliwiające dokładną, niedrogą i elastyczną reprodukcję kolorów powoli znikają.

Precyzyjne odwzorowanie kolorów spotowych za pomocą druku cyfrowego i technologii Extended Gamut

Nowe osiągnięcia sprawiają, że technologie druku cyfrowego umożliwiają uzyskanie znacznie większej liczby kolorów spotowych. Extended Gamut to jeden z takich postępów, który działa tak, jak wskazuje jego nazwa, wprowadzając do procesu drukowania dodatkowe atramenty bazowe. W przeszłości drukarnia cyfrowa, która chciała odtworzyć pomarańczowy odcień, musiała łączyć żółty i magentowy atrament. Często skutkowało to uzyskaniem bardzo zamglonego i niedokładnego koloru pomarańczowego. Dzięki funkcji Extended Gamut można po prostu użyć pomarańczowego atramentu, co daje bardziej czyste i dokładne odwzorowanie. W przypadku Xerox iGen 5 Press, pomarańczowy, zielony lub niebieski (wybrany w celu dopasowania do większej liczby kolorów korporacyjnych z listy Fortune-500) może być załadowany do opcjonalnego piątego modułu kolorów. Co być może najważniejsze, 90% biblioteki Pantone Plus Coated może być dopasowane w zakresie 3 Delta E-1976 (dE) dzięki funkcji Extended Gamut.

4 lub 5 kolorowy druk procesowy: Skąd mam wiedzieć, kiedy użyć 5. koloru?

Dzięki Xerox iGen 5 Press obsługiwanej przez Xerox FreeFlow Print Server, bardzo łatwo jest określić, czy kolor spotowy może być dokładnie uzyskany przy użyciu prostej receptury czterokolorowego druku procesowego CMYK. Podobnie, łatwo jest zobaczyć, jak wiele korzyści może przynieść piąty kolor. Uwaga redaktora: Zobacz demo LIVE na Periscope**. Po wybraniu odpowiednich profili cztero- i pięciokolorowych operatorzy pras mogą szybko sprawdzić wiele przydatnych informacji dotyczących wszystkich kolorów spotowych. Obejmują one wartości Lab dla każdego z nich, oznaczenie wskazujące, czy są one "poza gamutem" oraz dokładność (mierzoną w dE) reprodukcji danego koloru spotowego. W poniższym przykładzie staramy się uzyskać kolor Pantone 3405C. Pytanie brzmi, czy użyć procesu druku cztero- czy pięciokolorowego. Jak widać, w procesie czterokolorowym będzie bardzo trudno uzyskać ten kolor, ponieważ dE wynosi ponad 23 (co pokazuje kolumna po prawej stronie). Tymczasem, przy użyciu pięciokolorowego procesu z zielonym jako 5 kolor zmniejszy, że dE do 3,46 - bardzo akceptowalny wynik i drastyczna różnica. Druk 4 kolorowy (CMYK) Druk 5-kolorowy (CMYK+G)

Moje zadanie zawiera wiele kolorów spotowych. Czy mogę włączyć druk 5 kolorowy dla niektórych spotów, a wyłączyć go dla innych?

Tak! Na szczęście, używanie druku pięciokolorowego nie jest rozwiązaniem typu "wszystko albo nic" z FreeFlow Print Server. Jeżeli Twoje zadanie zawiera kilka kolorów spotowych, możesz selektywnie wybrać, które kolory spotowe mają być produkowane przy użyciu 5 koloru, a które przy użyciu podstawowego CMYK. Jest to ważne, ponieważ koszty materiałów eksploatacyjnych nie będą wzrastać przy użyciu piątego koloru w obszarach, które nie przyniosą zauważalnych korzyści.

Czy istnieje sposób na zautomatyzowanie decyzji dotyczących 5 kolorów i 4 kolorów?

Chociaż operatorzy mogą ręcznie porównywać każdy kolor spotowy w swojej pracy i związaną z tym dokładność, którą można osiągnąć przy użyciu czterech i pięciu kolorów, może to być bardzo czasochłonne. Aby usprawnić ten proces, FreeFlow Print Server jest wyposażony w funkcję "Xerox Intelligent Spot Color Technology". Operator po prostu określa okno dokładności dE, a FreeFlow Print Server inteligentnie i automatycznie stosuje piąty kolor do miejsc, gdzie jest on wymagany, aby spełnić wymagania zdefiniowanego okna dokładności. Wszystkie inne plamy będą renderowane w 4 kolorach. Uwaga redaktora: Zobacz demo LIVE na Periscope**.

Jak mogę określić wartość i efekt użycia piątego koloru dla konkretnego obrazu?

Co jeśli Twój operator chce mieć wizualny sposób przedstawienia, gdzie jest używany 5. kolor i jak duży jest jego wpływ? Gamut Checker FreeFlow Print Server, dostępny w przyszłej wersji, może dostarczyć tych informacji. Po wprowadzeniu pliku PDF i wybraniu dwóch różnych profili wyjściowych, użytkownikowi zostanie przedstawiona seria reprezentacji, aby pomóc w przedstawieniu, gdzie piąty kolor jest używany i jakie są związane z tym korzyści:

  Pierwszym z nich jest wizualne porównanie oryginalnego obrazu w porównaniu z 4-kolorowymi i 5-kolorowymi renderami obrazu. Jest to pomocne w dostrzeżeniu natychmiastowych różnic pomiędzy kolorami docelowymi a symulacjami czterech/pięciu kolorów.
  Kolejna reprezentacja skupia się na 5 płaszczyźnie, z odcieniami bieli reprezentującymi miejsca, w których zostanie użyty barwnik o rozszerzonej gamie i w jakim stopniu. Im bielsza reprezentacja, tym więcej piątego koloru zostanie zastosowane w tych konkretnych pikselach. Daje to doskonałą perspektywę na to, gdzie użyty jest 5. kolor i szacunkowe pokrycie.
  W trzecim widoku, zieleń fluorescencyjna pokazuje wszystkie obszary obrazu, w których kolor piąty zapewnia pewien poziom korzyści dla dokumentu. Możesz zauważyć, że kolory niebędące punktami również otrzymały poprawę. Dzieje się tak, ponieważ profile 5-kolorowe mogą uzyskać ciemniejsze cienie niż profile 4-kolorowe.
  Wreszcie, dodatkowa reprezentacja pokazuje obszary, reprezentowane na biało, gdzie użycie piątego koloru zapewniło poprawę o więcej niż 3 dE.

Łącznie, te reprezentacje i informacje są bardzo cenne, pomagając operatorowi w określeniu, czy rzeczywiście uzyskuje on korzyści z piątego koloru, czy też może poradzić sobie używając tylko CMYK.

Masz pytania?

Kolor jest jednym z najbardziej krytycznych, a zarazem trudnych do opanowania elementów procesu drukowania. Na szczęście nowe postępy w technologii sprawiają, że łatwiej jest go kontrolować. Jeśli masz pytania lub komentarze, podziel się nimi, a my chętnie pomożemy!