single

5 powszechnych błędów w networkingu, których należy unikać

Czy kiedykolwiek byłeś w pomieszczeniu z innymi ludźmi biznesu?

To idealny moment, aby sprawdzić, czy możesz poznać nowych klientów. Może to zabrzmieć jak banał. Jednak zawsze jestem zaskoczony tym, jak wielu potencjalnych nowych klientów spotykam w najdziwniejszych sytuacjach. Czasami najbardziej nieprawdopodobne rozmowy prowadzą do możliwości biznesowych. Wszystko to jest wynikiem wykorzystania moich umiejętności networkingowych.

Co to jest networking?

Networking to wykorzystywanie siły osobistych relacji do budowania biznesu. Zazwyczaj odbywa się to w formie zaaranżowanego wydarzenia. W dzisiejszych czasach istnieje wiele zorganizowanych biznesowych grup networkingowych i wydarzeń. Jednak ja również patrzę na wystawy, konferencje i inne podobne wydarzenia branżowe jako idealne okazje do nawiązywania kontaktów. Moim celem jest spotkanie się z ludźmi o podobnych poglądach, którzy mogą pomóc mi i mojemu biznesowi. Niektórzy z tych ludzi mogą być potencjalnymi klientami. Inni mogą być ludźmi, którzy są gotowi polecić mój biznes. Mogę również spotkać ludzi, którzy mogą mi pomóc w budowaniu mojego biznesu poprzez swoje usługi i kontakty. Aby odnieść sukces w networkingu, ważne jest, aby podejść do niego we właściwy sposób. Niestety, wiele osób nie potrafi tego zrobić. Oto pięć najczęstszych błędów, których należy unikać podczas nawiązywania kontaktów.

Pięć najczęstszych błędów w profesjonalnym networkingu, których powinieneś unikać za wszelką cenę.

1. Bycie nieśmiałym

Łatwo jest odczuwać brak pewności siebie, kiedy znajdujesz się w pokoju pełnym ludzi, których nie znasz. Jednak na większości wydarzeń inni ludzie są w dokładnie takiej samej sytuacji jak Ty. Pamiętaj, że Twoim celem jest zbudowanie sieci kontaktów biznesowych. Nie osiągniesz tego, zachowując milczenie. Przydatne może okazać się przećwiczenie kilku zdań o sobie i swoim biznesie. Jednak drugim błędem jest zapominanie o drugiej osobie.

2. Robienie wszystkiego wokół siebie

Niektórzy ludzie w ogóle nie cierpią z powodu nieśmiałości. Zamiast tego są wyćwiczeni w opowiadaniu o sobie i swoim biznesie. W networkingu chodzi przede wszystkim o dwie osoby. Oznacza to zainteresowanie drugą osobą i tym, co robi. Przydatne może okazać się przygotowanie listy pytań networkingowych. Jeśli nie wykażesz zainteresowania drugą osobą, dlaczego ona miałaby Ci pomóc? Jest jedna rzecz gorsza niż to, że wszystko kręci się wokół Ciebie.

3. Sprzedawanie

Networking polega na nawiązywaniu kontaktów z innymi ludźmi. Chodzi o to, aby zobaczyć, jak można pomóc sobie nawzajem. Jeśli nawiążesz kontakty, nie oznacza to, że masz pokój pełen potencjalnych klientów. Pamiętaj, że niektórzy z najbardziej użytecznych ludzi, których spotkasz, wcale nie będą potencjalnymi klientami. Ale mogą oni być w stanie przedstawić Ci osoby, które potrzebują Twoich usług. Naturalnie, czasami znajdziesz się na rozmowie z idealnym prospektem. Nadal zalecałbym pozostawienie wszelkich rozmów sprzedażowych do czasu osobnego spotkania. Jeśli spotkasz przydatny kontakt, ryzykujesz popełnienie kolejnego błędu.

4. Rozmawianie ze zbyt małą liczbą osób

Impreza networkingowa to czas, w którym chcesz poznać jak najwięcej osób. Będziesz chciał poruszać się po sali. Ludzie nie obrażą się, jeśli odbędziesz z nimi tylko krótką rozmowę. Zamiast prowadzić długie dyskusje z interesującymi osobami, zaplanuj z nimi kolejne spotkania. Jeśli utkniesz z kimś, zawsze możesz przedstawić go komuś innemu. Ewentualnie możesz zapytać, kogo jeszcze znają w pokoju. Z tymi wszystkimi ludźmi wokół łatwo jest popełnić ostateczny błąd.

5. Próbowanie zapamiętania wszystkiego, co zostało powiedziane

Będziesz potrzebował bardzo silnej pamięci, jeśli masz zamiar zapamiętać wszystko o wszystkich swoich kontaktach. Ja zawsze robię notatki zaraz po spotkaniu z ludźmi na imprezach networkingowych. Wizytówka drugiej osoby może być idealnym miejscem do zanotowania uzgodnionych działań lub kluczowych punktów na jej temat.

Jeśli unikniesz tych pięciu błędów, to jesteś na dobrej drodze do udanego networkingu.

W moim następnym artykule przedstawię kilka praktyk networkingowych, które sprawią, że Twój networking przyniesie jeszcze lepsze rezultaty biznesowe. - Jeśli chciałbyś poznać więcej pomysłów na to, jak nawiązać kontakt z dzisiejszymi kupującymi, pobierz mój darmowy e-book "Dziesięć powszechnych błędów w sprzedaży druku i co z nimi zrobić". Będziesz również regularnie otrzymywać mój biuletyn "Opinie nabywców z branży poligraficznej", pełen pomysłów na to, jak skutecznie sprzedawać materiały poligraficzne.