single

Co to jest plik rodzimy?

Czy zdarzyło Ci się kiedyś zapisać plik, nad którym pracowałeś, i poczułeś się przytłoczony koniecznością wyboru formatu pliku, w którym chcesz go zapisać? Albo nie wiedziałeś, który z nich jest najlepszy? A może wybierasz między PNG a JPG? Wszyscy tak mieliśmy - chcesz mieć pewność, że zapisujesz projekt w odpowiednim formacie, ale skąd wiesz, który z nich jest odpowiedni dla Twojego projektu? Nie martw się, nie jesteś sam. Pomożemy Ci zrozumieć formaty plików i pliki natywne, abyś Ty i Twoje pliki nie zgubili się w chaosie.

Co to jest plik natywny?

Plik natywny to domyślny format pliku tworzony przez program, który go utworzył. Podczas tworzenia, zapisywania lub otwierania plików oprogramowanie używa formatu natywnego. Zasadniczo format natywny pliku jest formatem aplikacji, w której został utworzony. Jeśli na przykład arkusz kalkulacyjny został przygotowany w programie Microsoft Excel, formatem natywnym tego dokumentu jest oryginalny format programu Excel (.xls).

Wielu twórców oprogramowania używa natywnych formatów plików, które mogą być wykorzystywane tylko przez ich własne programy (przynajmniej na początku). Jeśli jednak opracowane oprogramowanie stanie się powszechnie używane, inni programiści mogą tworzyć programy, które kopiują lub rozszerzają jego możliwości, i również mogą wykorzystywać ten format pliku, czyniąc go standardem w danej dziedzinie.

Możliwość zapisywania plików w formatach innych niż ich rodzime jest powszechna. Na przykład dane w pliku dokumentu programu Microsoft Word są dostosowane i zoptymalizowane do odczytu tylko w programie Microsoft Word, a rozszerzenie pliku to .doc lub .docx. Pliki mogą być zapisywane w różnych formatach, takich jak .txt (zwykły plik tekstowy), .pdf (przenośny format dokumentu) i .rtf (bogaty plik tekstowy).

Natywne formaty plików są również ważne w przypadku plików graficznych, które są używane przez projektantów i osoby zaangażowane w projekty twórcze. Projektanci potrzebują odpowiednich plików, aby wykonać swoją najlepszą pracę, a także aby mieć pewność, że otrzymasz produkt końcowy o najlepszym wyglądzie, kolorze i rozdzielczości. Każdy z nas spotkał się z sytuacją, gdy zdjęcie, napis lub projekt wraca do nas zamazany i wyblakły. Może to być spowodowane tym, że nie użyto pliku natywnego.

Jeśli chodzi o pliki natywne, poszczególne programy mają określone sposoby korzystania z plików w formatach natywnych i interakcji z nimi, np. format .psd (dokument photoshopa) programu Adobe Photoshop lub format .ai programu Adobe Illustrators. Ważne jest, aby podczas eksportowania pliku używać wspólnego formatu, z którym mogą współpracować różne używane programy, ale należy pamiętać, że może to spowodować utratę możliwości wykonywania pewnych czynności, takich jak tworzenie warstw i stylizacja w programie Photoshop.

Zastrzeżone formaty plików to takie, które mogą być odczytywane tylko przez własne oprogramowanie i inne aplikacje, do których używania mają uprawnienia. Jeśli członkowie zespołu korzystają z różnych typów oprogramowania, formaty zastrzeżone mogą utrudniać płynną pracę. Formaty plików niezastrzeżone są niezależne od dostawców, co oznacza, że mogą być odczytywane i zmieniane przez dowolne oprogramowanie, które jest z nimi zgodne. Często są to formaty typu open source, których celem jest ułatwienie współpracy.

W wielu przypadkach najlepiej jest zapisywać pliki w rodzimym formacie danego programu, ponieważ można mieć pewność, że będą w nim przechowywane wszystkie dane utworzone w programie. I choć inne formaty mogą być bardziej kompatybilne z innymi programami, nie oznacza to, że zachowują wszystkie informacje zawarte w pliku. Na przykład zapisanie dokumentu programu Word jako zwykłego pliku tekstowego spowoduje usunięcie wszystkich dodanych formatowań tekstu. Podobnie jest w przypadku zapisywania dokumentu programu Photoshop w formacie JPEG. Może to spowodować obniżenie jakości obrazu i spłaszczenie warstw obrazu.

Zalety pliku rodzimego

  • Dokumenty mogą być przeglądane i tworzone w tym samym formacie, w którym są zwykle przechowywane.
  • Nie występują żadne straty ani problemy związane z konwersją plików.
  • Możliwość wyszukiwania jest doskonała. Chociaż procedury rozpoznawania OCR/ekstrakcji tekstu stosowane podczas konwersji obrazu lub pliku PDF mogą powodować utratę lub uszkodzenie danych, niebezpieczeństwo to jest zminimalizowane, ponieważ tekst nie jest modyfikowany.
  • Często są bardziej preferowane przez projektantów.

Zagrożenia wynikające z zamiany formatów plików

  • Brakujące czcionki: Brakująca czcionka będzie wyświetlana jako inna czcionka lub jako zniekształcone znaki.
  • Odmiana czcionki: Jeśli istnieje dostępny wariant czcionki, znak "-" może być wyświetlany jako "-" lub jako inny dziwny znak zastępczy.
  • Brakujące łącza: W przypadku brakujących łączy obrazy będą drukowane w niskiej rozdzielczości (lub nie będą drukowane wcale).
  • Różnica wersji: Otwarcie pliku, który został zapisany w poprzedniej wersji oprogramowania, może spowodować nieoczekiwane zachowanie.
  • Brakujące formuły: Na przykład konwersja dokumentów takich jak pliki programu Excel na pliki PDF może spowodować utratę formuł zawartych w dokumencie programu Excel.

Podsumowanie

Jeśli zamierzasz zmienić plik po jego zapisaniu, najlepszym rozwiązaniem jest zapisanie go jako pliku natywnego - zarówno ze względu na łatwość użycia, jak i na potrzeby zespołu. Zapisanie kopii pliku w bardziej ogólnym formacie jest dobrym pomysłem, jeśli chcesz zapisać najbardziej kompatybilną wersję pliku.

W procesie formatowania plików może być wiele do zrobienia. Aby uprościć ten proces i zapewnić swoim dostawcom właściwe pliki, można dowiedzieć się więcej, pobierając nasz przewodnik "Drukuj jak profesjonalista". Dzięki temu przewodnikowi można stać się czarodziejem formatów plików i pozbyć się zgadywania na temat formatów plików.