single

Lightroom vs Photoshop: Co jest lepsze?

Lightroom vs Photoshop? Pytanie zadawane przez wielu profesjonalistów. Aby zrozumieć różnice, ważne jest, aby wiedzieć, w jakim celu zostały one pierwotnie stworzone. Należy pamiętać, że są one częścią tej samej rodziny i dlatego często są używane razem do wykonywania różnych funkcji.

Obecnie 90% kreatywnych profesjonalistów i projektantów w każdej branży korzysta z pakietu Adobe do edycji. Znajomość sznurów jako fotoedytora jest dość istotna, ponieważ oprogramowanie to oferuje szeroki zakres działań, ale może być trudno dostępne bez odpowiedniego przeszkolenia.

Co to jest Lightroom?

Program Adobe Photoshop Lightroom został pierwotnie wprowadzony w 2006 roku jako część rodziny narzędzi do edycji zdjęć Adobe. Został on zaprojektowany jako bardziej lekka, dostępna wersja programu Photoshop i dlatego ma bardziej ograniczone możliwości. Celem programu Lightroom było jednak zajęcie się przepływem pracy i usprawnienie procesu edycji dla fotografów.

Lightroom pozwala fotografom na tworzenie baz danych obrazów i automatyczne pobieranie danych z aparatu w celu uporządkowania obrazów. Funkcja ta sprawia, że jest ona idealna dla fotografów, którzy robią setki zdjęć jednocześnie, jak fotografowie ślubni. Narzędzie to łączy w sobie możliwości edycji zdjęć i zorganizowanego przepływu pracy, a dla niektórych fotografów jest narzędziem go-to-to. Jednak wielu z nich nadal korzysta z Photoshopa, aby skorzystać z rozbudowanego oprogramowania do edycji zdjęć.

Czym jest Photoshop?

Kiedy Photoshop został po raz pierwszy wprowadzony na rynek w latach 80-tych, był to prosty edytor zdjęć, ale teraz stał się liderem w świecie edycji, a ostatecznym dowodem jest to, że "do Photoshopa" jest teraz w słowniku. Photoshop posiada szeroką gamę przydatnych narzędzi dla fotografów do opanowania, z aplikacjami w zakresie projektowania graficznego, fotografii, animacji i wielu innych sztuk cyfrowych.

Photoshop jest edytorem na poziomie pikseli, co oznacza, że użytkownicy mają pełną kontrolę nad każdym szczegółem swojego zdjęcia. Choć oznacza to precyzyjną i kontrolowaną edycję zdjęć, oznacza to również, że Photoshop może obsługiwać tylko jedno zdjęcie na raz. To sprawia, że edycja dużej grupy zdjęć jest długim i żmudnym procesem.

Zalety programu Lightroom

 • Łatwe wgrywanie na media społecznościowe

Kolejną funkcją usprawniającą, Lightroom jest możliwość przesyłania zdjęć bezpośrednio do sieci. Niezależnie od tego, czy chodzi o wyściełanie portfolio, czy też udostępnienie dużej kolekcji zdjęć w jednym, Lightroom znacznie ułatwia udostępnianie zdjęć i oszczędza czas wielu profesjonalistom.

 • Mniej zniechęcający do nauki

Lightroom jest o wiele prostszym narzędziem, co oznacza, że fotografom z mniejszym doświadczeniem w edycji łatwiej będzie się go nauczyć. Jednak opanowanie tego narzędzia jest nadal dość trudne, a perfekcyjna edycja zdjęć może być długim procesem dla każdego fotografa.

 • Dostępne ustawienia wstępne

Zaprogramowane ustawienia Lightroom można zakupić w Adobe lub u innych dostawców, co jeszcze bardziej upraszcza proces edycji. Obejmują one efekty kinowe, doskonałe ustawienia ślubne, opcje przyrodnicze i retro. Zaprogramowane ustawienia można również zastosować do więcej niż jednego zdjęcia jednocześnie, więc dodanie tych samych ustawień do całej kolekcji jest znacznie prostsze.

 • Upraszcza proces pracy

Możliwość tworzenia baz danych dla swoich zdjęć jest pomocna dla fotografów, którzy muszą zarządzać setkami zdjęć i różnymi projektami w tym samym czasie. Lightroom pobiera również z aparatu metadane dotyczące daty i godziny, modelu i ekspozycji, aby ułatwić poruszanie się po bazach danych.

 • Nieniszczące

W przeciwieństwie do programu Photoshop, Lightroom pozwala na zapisywanie edycji jako osobnego pliku. Dzięki temu użytkownik nigdy nie traci oryginałów, co daje mu więcej swobody i zmniejsza margines błędu. Lightroom pokazuje również historyczne zmiany, dzięki czemu fotograficy mogą odwracać swoje kroki, co pozwala na bardziej wolny od ryzyka proces edycji.

 • Edytor RAW

Zdjęcia wykonane w formacie RAW mogą być od razu załadowane i przetworzone w Lightroomie, bez konieczności wcześniejszego ładowania ich do Camera RAW. Usprawnia to proces i oznacza, że użytkownicy muszą otworzyć tylko jeden program do edycji swoich zdjęć.

Wady Lightroom

 • Ograniczona edycja

Choć Lightroom jest skutecznym narzędziem do edycji, to jednak blednie w porównaniu z Photoshopem. W przypadku bardziej skomplikowanych edycji lub poprawek, fotografowie będą musieli korzystać z obu tych programów.

 • Mniej narzędzi

Photoshop posiada również szerszy zakres narzędzi, od pędzli leczniczych do funkcji edycji tekstu, których Lightroom nie posiada. Lightroom jest świetny dla fotografów, ale osoby pracujące w innych mediach cyfrowych prawdopodobnie znajdą więcej korzyści z Photoshopa.

 • Brak warstw

Edycja warstw jest jednym z największych punktów sprzedaży Photoshopa, więc brak warstw w Lightroomie ogranicza jego możliwości edycyjne. Dla ostrzejszej, bardziej precyzyjnej kontroli edycji, wygrywa Photoshop.

Zalety Photoshopa

 • Uprawnienia redakcyjne

Photoshop jest wyraźnym zwycięzcą, jeśli chodzi o możliwości edycyjne i różnorodność, z ogromnym zakresem operacji dostępnych dla użytkowników. Pozwala to na większą swobodę twórczą i innowacyjność w procesie projektowania i edycji.

 • Użyteczność multimediów

Niezależnie od tego, czy jesteś grafikiem, animatorem 3D czy fotografem, Photoshop ma niezrównane zastosowania do tworzenia eleganckich, profesjonalnych obrazów i projektów i jest jednym z najlepszych narzędzi w branży.

 • Compositing

Jedno z najwspanialszych narzędzi Photoshopa, compositing pozwala redaktorom na łączenie zdjęć i wymianę głów w celu stworzenia idealnego portretu.

 • Świadome wypełnianie/leczenie zawartości

Do szczegółowej edycji, usuwania całych obiektów lub leczenia przebarwień skóry, Photoshop jest w stanie stworzyć idealny obraz, zachowując przy tym naturalne odczucia. Dla fotografów mody lub krajobrazów ta funkcjonalność jest szczególnie ważna w tworzeniu obrazu, który warto wykorzystać.

 • Edycja warstw

Photoshop pozwala użytkownikom na nakładanie warstw i zmianę ich nieprzezroczystości, dając im pełną kontrolę nad ogólnym wyglądem i odczuciem produktu końcowego. Edycja w warstwach oznacza również, że użytkownicy mogą wrócić do poszczególnych warstw i dokonać zmian w nich w późniejszym terminie w celu uzyskania bardziej szczegółowych korekt.

 • Obrazy HDR

Dla tego typu edycji wielokrotnej ekspozycji, która zazwyczaj nie może być osiągnięta w jednym zdjęciu, Photoshop jest idealnym narzędziem. Jego zdolność do nakładania obrazów na siebie pozwala fotografom na tworzenie zdjęć o znacznie większym zakresie dynamiki niż Lightroom.

Wady Photoshopa

 • Przepływ pracy

Jako edytor poziomów pikseli, Photoshop jest tak naprawdę zaprojektowany tylko do zarządzania jednym obrazem na raz. Aby zarządzać zbiorami obrazów podczas korzystania z programu Photoshop, fotografowie będą musieli używać go w połączeniu z Adobe Bridge lub Lightroom.

 • Brak edycji RAW

Ponieważ większość fotografów robi zdjęcia w formacie RAW, niezdolność Photoshopa do otwierania obrazów RAW stanowi dodatkowy krok w procesie edycji. Zdjęcia muszą być najpierw otwarte w formacie Camera RAW, gdzie można dokonać wstępnych edycji przed otwarciem w Photoshopie.

 • Trudniejsze do nauczenia się

Porównując je, Photoshop jest o wiele trudniejszy do opanowania na początku, ale ma o wiele większe korzyści dla osób z dyscypliną, aby nauczyć się jej intymnie. Kursy Photoshopa są dostępne dla fotografów na wszystkich poziomach zaawansowania, aby rozwinąć ich wiedzę na temat tego narzędzia i wesprzeć ich w karierze zawodowej.

Drukowanie - Lightroom vs Photoshop

Jeśli chodzi o drukowanie zdjęć, Lightroom i Photoshop mają nieco inne możliwości. Profesjonaliści będą musieli dokładnie rozważyć pewne aspekty, aby uzyskać najlepsze rezultaty.

Jako mistrz przepływu pracy, moduł druku w Lightroomie jest przydatny do drukowania dużej liczby zdjęć na raz, co będzie najbardziej przydatne dla fotografów drukujących całe kolekcje. Jednak podczas dokonywania szczegółowych regulacji warunków druku, dokładność programu Photoshop jest o wiele bardziej efektywna przy zachowaniu jakości.

Korzystanie z pełnego pakietu

Lightroom posiada większość zalet w zakresie organizacji obrazu. Chociaż pozwala on użytkownikom na edycję zdjęć, profesjonaliści prawdopodobnie skorzystają bardziej z bogatej oferty Photoshopa.