single

Jaka jest różnica między RGB a CMYK w projektowaniu do druku?

Jednym z największych błędów, jakie można popełnić projektując coś do druku jest założenie, że będzie to wyglądało tak samo na papierze, jak na ekranie komputera. Chociaż łatwo jest zobaczyć, jak ten błąd może być popełniony, ważne jest, aby zrozumieć, dlaczego musisz znać różnicę między kolorami RGB i CMYK, jeśli chodzi o druk.

  • Tryb kolorów RGB: RGB to schemat kolorów, który często jest kojarzony z elektronicznymi wyświetlaczami, takimi jak aparaty fotograficzne, telewizory i monitory komputerowe (jak ten, który obecnie oglądasz). RGB oznacza trzy kolory: R = Czerwony G = Zielony B = Niebieski

Te trzy kolory są mieszane razem na ekranie, aby stworzyć każdy inny kolor, który widzisz. RGB jest dodatkowym modelem kolorystycznym. Oznacza to, że 3 główne kolory są mieszane razem w celu stworzenia różnych zakresów kolorów, które można zobaczyć na platformach elektronicznych.

  • Tryb kolorów CMYK: CMYK jest schematem kolorów używanym przez drukarki do tworzenia wielu kolorów, które trafiają na Twoją stronę. Składa się on z czterech kolorów: C = Cyjan M = Magenta Y = Żółty K = Czarny

Model kolorystyczny CMYK jest modelem odejmowalnym, ponieważ odejmuje on jasność od bieli. Kolory z CMYK pochodzą również z mieszania kolorów RGB, gdzie cyjan (C) jest mieszaniną zieleni (G) i błękitu (B), magenta (M) jest mieszaniną czerwieni (R) i błękitu (B), a żółć (Y) jest mieszaniną czerwieni (R) i zieleni (G). Czarny jest dodawany do modelu CMYK, ponieważ 3 kolory RGB nie mogą być mieszane w celu stworzenia koloru czarnego. Jaka jest różnica między kolorami RGB i CMYK? Cóż, najważniejsze jest to, że RGB jest używany do wydruków elektronicznych (kamery, monitory, telewizory), a CMYK jest używany do wydruków. Dlatego, kiedy projektujesz coś do druku, będziesz używał kolorów RGB. Jeśli jednak chodzi o rzeczywisty wydruk produktu końcowego, to będzie on drukowany w kolorach CMYK, a nie RGB. Oznacza to, że kiedy jesteś gotowy do druku, musisz się upewnić, że Twój plik jest zapisany w formacie CMYK. Zapisanie pliku w formacie RGB do wydruku może czasami wpłynąć na sposób drukowania niektórych kolorów, co oznacza, że nie otrzymasz wykończenia, po którym jesteś gotowy.

Większość drukarek przekonwertuje Twój plik RGB do formatu CMYK, ale może to spowodować, że niektóre kolory pojawią się jako wypłukane, więc najlepiej jest mieć zapisany wcześniej jako CMYK. Możesz zapisać swoją pracę w formacie CMYK, gdy zapisujesz ją po raz pierwszy. W ten sposób będziesz mógł dobrze zrozumieć, jak będzie wyglądać Twoje ostatnie dzieło, jeśli zdecydujesz się na wydrukowanie go w domu do wglądu.

Konwersja RGB do CMYK: Większość pakietów projektów będzie ustawiona na RGB jako kolor domyślny, ponieważ często ma on najszerszy zakres kolorów do wykorzystania. Możesz jednak zmienić swoje kolory na format CMYK podczas procesu projektowania.

Aby dokładnie wydrukować dokument lub obraz, musisz przekonwertować kolor z oryginalnego formatu RGB na CMYK. Można to zrobić za pomocą oprogramowania takiego jak Adobe Photoshop Illustrator. Jeśli Twoja grafika jest ustawiona na CMYK i importujesz obrazy, które chcesz dodać do swojej pracy, prawdopodobnie będą one w formacie RGB. Musisz przekonwertować te obrazy do formatu CMYK za pomocą programu Adobe Photoshop przed zapisaniem i dodaniem ich do ostatecznej wersji dzieła sztuki. Dzięki temu wszelkie obrazy umieszczone w Twoim pliku zostaną ustawione na drukowanie w formacie CMYK.

Więc jeśli chodzi o pracę nad następną broszurą, ulotką lub plakatem, pamiętaj, że na ekranie jest to RGB, ale kiedy jest drukowany to CMYK. Upewnij się, że zapoznałeś się z naszym przewodnikiem na temat tworzenia gotowych do druku dzieł sztuki, aby uzyskać więcej informacji na temat ważności zapisywania Twoich dzieł sztuki w formacie CMYK do druku.