single

Przygotowanie zdjęć do wydruku: na co zwrócić uwagę?

Wszystkim zależy, aby wydrukowany na płótnie obraz charakteryzował się jak najlepszą jakością, a jednocześnie cieszył oczy naprawdę długo. Dlatego też proponujemy zestaw wskazówek i porad, dzięki którym można prawidłowo przygotować zarówno zdjęcia, obrazy, jak i rysunki, które mają zostać wydrukowane na płótnie bawełnianym bądź poliestrowym.Jakich parametrów użyć, przygotowując obraz w programie graficznym?

Podczas przygotowywania obrazu bądź zdjęcia do wydruku na płótnie w profesjonalnym programie graficznym (na przykład Adobe Photoshop bądź GIMP), należy uwzględnić omówione niżej parametry.

CMYK

Odpowiednia przestrzeń kolorów gwarantująca wydruk na zadowalającym poziomie to CMYK. Nigdy nie wolno stosować przestrzeni barwnej RGB. Jest to standard na polskim rynku, który wynika ze stosowanych w maszynach drukujących trybów.Format PDFTo absolutny standard, z którego nie należy rezygnować. Taki format pliku zapewnia wierność odwzorowania oryginalnych elementów zarówno obrazu, jak i zdjęcia. Jest powszechnie stosowany zarówno w branży drukarskiej, jak i graficznej.

Rozdzielczość

Jeśli chodzi o druk obrazów, to najbardziej zalecaną rozdzielczością jest 300DPI. W przypadku obrazów naprawdę dużych, a więc tych, których rozmiar przekracza 100x100cm, wymagania te można nieco zmniejszyć. Wówczas wystarczy rozdzielczość 150DPI.

Wywoływanie zdjęć

Format TIFF

Jest to jeden z tych formatów, które zaliczane są do tak zwanych formatów bezstratnych. Gwarantuje on naprawdę wysoką jakość obrazu. Trzeba jednak pamiętać, że nie jest to format pozbawiony wad. Przede wszystkim wiąże się on z naprawdę dużym rozmiarem pliku. Dlatego podczas przesyłania najlepiej jest plik umieścić na dysku internetowym.

Odpowiednie proporcje

Uniknięcie obcięcia fragmentów zdjęcia bądź obrazu jest możliwe wówczas, gdy zwrócimy uwagę na właściwe proporcje. I tak na przykład w przypadku wydruku kwadratowego odpowiednie są te 1:1, a nie 4:3. Format JPG (JPEG)Jest to tak zwany format stratny, który wiąże się z pewnym obniżeniem jakości. Należy jednak pamiętać, że naprawdę dobrze sprawdza się, jeśli chodzi o wydruk zdjęć. Jego ogromnym plusem jest naprawdę niewielki rozmiar pliku. Stosując format JPG, można nierzadko wysłać plik ze zdjęciem, wykorzystując do tego celu zwykłego maila. W jaki sposób sprawdzić rozmiar zdjęcia? Metod jest kilka. Jeśli sami robiliśmy zdjęcie, wystarczy wejść w ustawienia aparatu bądź smartfona, a następnie sprawdzić, w jakich rozdzielczościach fotografie były robione. Jeśli zdjęcia zostały zgrane na komputer, możemy sprawdzić właściwości pliku .Co ma wpływ na jakość zdjęcia na płótnie?

Sprzęt fotograficzny

Telefony wbudowane w smartfony powoli zdają się wypierać aparaty fotograficzne. Pojawia się w związku z tym pytanie czy w fotoobrazie może zostać wykorzystane zdjęcie z telefonu. Na ogół tak. Większość dostępnych dzisiaj telefonów ma wbudowane naprawdę bardzo dobre aparaty fotograficzne. Ich możliwości dorównują dobrym aparatom. Warto pamiętać, że w przypadku tych zdjęć, które mają zostać wybudowane na płótnie sam zastosowany sprzęt fotograficzny nie ma tak dużego znaczenia. O wiele bardziej liczy się kompozycja, ostrość, ogólna jakość.