![single](/files/750x370_przygotowanie-ulotki-do-druku-ulotka-skladana-calf.jpg)
Przygotowanie ulotki do druku - ulotka składana
Format pliku
Zalecane jest zapisanie pliku w formacie PDF w standardzie PDFx/1a:2001. Przyjmowane są także pliki w formacie EPS, PS, TIFF, JPG oraz CDR. Strony publikacji. Ulotkę składaną będzie można przygotować na dwa sposoby Jako dwie rozkładówki zewnętrzną i wewnętrzną o wymiarach, które są równe ulotce po rozłożeniu Jako pojedyncze strony Wymiary skrzydełek, miejsce falcowania. W miejscach falcowania ulotki trzeba unikać rozmieszczenia elementów, które będą istotne merytorycznie jak teksty, gdyż ślad zagięcia może źle wpływać na czytelność takiego tekstu. Przy falcowaniu wielokrotnym, które będzie obejmować każde kolejne skrzydełko wewnętrzne powinno ono być mniejsze od poprzedniego o 2mm a ostatnie o 1mm.
Skrzydełka zewnętrzne winny mieć wymiar równy wymiarowi końcowemu ulotki. Przy falcowaniu harmonijkowym wszystkie skrzydełka mają taki sam wymiar. W ulotkach złamywanych w ołtarzyk suma szerokości skrzydełek bocznych powinna być mniejsza niż szerokość złamu głównego o 2 mm. Plik podglądowy Aby uniknąć możliwych nieporozumień do pliku produkcyjnego warto dołączyć podglądowy, który wyraźnie pokaże jaka ma być kolejność stron w ulotce i sposób ich falcowania.
Kolorystyka
Wymagany jest tryb koloru CMYK. Jeśli w plikach będą występować inne tryby kolorów jak np. RGB, Pantone, LAB to zostaną one automatycznie zmienione przez system na CMYK zgodnie z tym jak wygląda tablica konwersji ISO.
Wymiary
Wymiary netto po obcięciu pliku powinny być zgodne ze zleceniem a brutto powinny mieć dodatkowo policzone spady po 2-3 mm z każdej strony. Ulotka, która ma mieć docelowo 210x297 mm w formacie brutto powinna otrzymać 214x301 mm.
Spady
Na spadach powinny się znajdować wszystkie elementy publikacji, które dochodzą do krawędzi bocznych a więc tła, zdjęcia czy linie. Należy mieć świadomość, że w procesie introligatorskim te elementy zostaną odcięte więc istotne treści nie powinny się tam znajdować.
Marginesy wewnętrzne
Ze względu na dopuszczalną tolerancję procesu cięcia istotne elementy publikacji trzeba umieszczać około 4mm od procesu cięcia krawędzi a więc teksty,logo, tytuły, hasła reklamowe tak muszą zostać umieszczone.
Strony publikacji
Awers i rewers ulotek może znajdować się w jednym pliku produkcyjnym, bądź w dwu osobnych plikach Tekst w kolorze czarnym powinien składać się wyłącznie w 100% z koloru black i mieć włączony nadruk overprint.
Tekst i grafika w kolorze białym
Wszystkie elementy w kontrze powinny mieć wyłączony nadruk. W przeciwnym wypadku mimo że będą widoczne na ekranie komputera to w druku się nie ujawnią.
Kroje pisma
Wszystkie użyte fonty powinny być doładowane do pliku produkcyjnego albo też zamienione na krzywe.
Rozdzielczość bitmap
Rozdzielczość bitmap winna wynosić od 225 do 300 DPI.
Lakier UV
W wypadku publikacji lakierowanych miejscowo do pracy trzeba dołączyć maskę na lakier jako osobny plik w kolorze black 100%. W przypadku, gdy projekt ulotki zakłada pokrycie kolorem dużej płaszczyzny druku dobrze będzie zabezpieczyć powierzchnię druku folią matową albo błyszczącą. Inaczej miejsce złożenia będzie się ścierać. Więcej na lobos.promo