single

Wybór rodzaju papieru do drukowania Broszur

Przy podejmowaniu decyzji o wyborze broszur do druku, typ i gramatura papieru może być często jedną z ostatnich rzeczy, na które się decydujesz. Dopasowanie projektu i wypełnienie go treścią i zdjęciami to często pierwsza rzecz, którą się zajmiesz. Następnie można zdecydować o rozmiarze broszury (A4, A5 lub DL), liczbie jej stron (4, 8, 16, 32 itd.), liczbie setek lub tysięcy, które trzeba wydrukować i budżecie, z którym trzeba pracować (jeśli nie zdecydowałeś się na to na początku).

Przecież to jest już zrobione, możesz zacząć myśleć o wydrukowaniu swojej broszury. Zanim jednak zaczniesz o tym myśleć, jest kilka rzeczy, które musisz rozważyć: - Jak będzie ona zszyta?

  • Na jakim rodzaju papierze chcesz drukować?
  • Jakiej gramatury papieru chcesz użyć?
  • Czy zdecydujesz się na powlekanie papieru, czy pozostawisz go bez powłoki?

O tych elementach można często zapomnieć, ale podjęcie decyzji o wyborze papieru, na którym chcesz wydrukować, ma ogromne znaczenie, jeśli chodzi o ukończenie druku Twojej broszury. Waga papieru będzie głównym czynnikiem decydującym o ostatecznej wadze broszury, co może mieć wpływ na koszt dostawy, jeśli zdecydują się Państwo na kampanię direct mail. Im grubszy jest wtedy arkusz papieru, tym jest on cięższy (chyba że został powleczony). Decydując się na rodzaj papieru, którego użyjesz w swojej broszurze, wpłyniesz zarówno na koszt, jak i na jakość Twojej broszury. Jakość papieru użytego do wydrukowania broszury będzie często pierwszym wrażeniem dla klienta. Zanim nawet odwrócą stronę tytułową, mogą podjąć decyzję w oparciu o postrzeganą jakość wybranego papieru. Im lżejszy jest papier, tym większe jest prawdopodobieństwo jego podarcia lub uszkodzenia, gdy jest wilgotny. Należy również pamiętać o kolorze tekstu i obrazów, gdy trzeba podjąć decyzję o wyborze papieru do druku broszur. Jasne kolory i pogrubiony, ciężki tekst mają tendencję do oglądania na dwóch stronach kartki, zwłaszcza jeśli jest ona lekka, cienka i słabej jakości. Nie chcesz poświęcać dużo czasu i pieniędzy na projektowanie broszur tylko po to, by wydrukować je na naprawdę lekkim, cienkim papierze. Zdecydowanie o odpowiedniej gramaturze papieru dla Twojej broszury jest ważne i może również dodać trochę wartości do tego, co oferujesz, jeśli zdecydujesz się na ładne, powlekane wykończenie.

Poniżej znajduje się przewodnik po różnych gramaturach papieru, które należy wziąć pod uwagę podczas drukowania.

Gramatura papieru jest mierzona w gramach na metr kwadratowy (gsm). Ogólnie rzecz biorąc, im wyższa jest ocena gsm, tym cięższy i grubszy będzie papier.

  • 80 - 100gsm: Jest to ogólna gramatura standardowego papieru biurowego i rzadko byłaby stosowana w broszurach.
  • 110 - 120 g/m²: Jest to ogólna gramatura standardowego papieru biurowego i rzadko stosowana w broszurach: Ta gramatura jest zwykle stosowana w przypadku papieru stacjonarnego do takich rzeczy jak papier firmowy i kartki z reklamami.
  • 130 - 170 g/m²: Cięższy i bardziej wytrzymały papier jest zwykle używany do produkcji plakatów, ulotek, ulotek i stron wewnątrz broszur.
  • 170 - 200 g/m²: Jest to punkt pośredni między papierem a kartką. Może być używany na okładki broszur i jest świetny, gdy jest używany na bardziej luksusowe plakaty lub wysokiej jakości dwustronne ulotki.
  • 200 - 250 g/m²: Ta gramatura papieru jest punktem wyjścia dla cięższej karty (tektury) i może dodać jakościowe wykończenie do broszury, jeśli jest używana jako okładka.
  • 300 - 400 g/m²: Wszystko, co przekracza 300gsm należy do kategorii kartonów i jest to zazwyczaj gramatura, od której zaczyna się wizytówka. Tablica może być używana jako okładka dla broszur, ale ważne jest, aby pamiętać o szwach i składaniu, które wynikają z użycia ciężkiej tablicy jako okładki.
  • 400gsm i więcej: Niektóre luksusowe wizytówki są drukowane na gramaturach do 1200 g/m². Wizytówki byłyby uważane za grube i bardzo dobrej jakości przy wadze powyżej 400 g/m².

Jeśli chodzi o sfinalizowanie wymagań kolejnej broszury, należy wziąć pod uwagę wagę papieru od wewnątrz, a także wymagania dotyczące okładki. Jeśli chcesz zapewnić profesjonalną jakość wykończenia, wybór cięższego papieru jest najlepszym wyborem. Jeśli chcesz się zapoznać z ideą rabatów i korzystnego stosunku jakości do ceny, możesz zdecydować się na papier o niższej gramaturze w całej broszurze. Klienci lubią używać zmysłów przy podejmowaniu decyzji o zakupie, a zmysł dotyku może często wpływać na ich decyzję. Upewnij się, że kiedy klient podnosi Twoją broszurę, nie jest zawiedziony rodzajem i gramaturą papieru, z którym zdecydowałeś się pójść. Aby uzyskać dodatkową jakość, możesz zdecydować się na laminowanie wszystkich swoich stron lub tylko strony tytułowej. Laminowanie może być matowe lub z połyskiem. W niektórych przypadkach, możesz zdecydować się na bardziej luksusowy papier, aby wzbogacić swoją broszurę.